Hostia

Janka Mládenková

Učiteľka anglického jazyka, zástupkyňa riaditeľky školy pre pedagogickú činnosť na Gymnáziu bilingválnom na ul. T. Ružičku v Žiline, ex-členka Slovenskej debatnej asociácie a bývalá vedúca debatného klubu. Podporuje proeurópske aktivity študentov smerujúce k účasti na modelových zasadnutiach Európskeho parlamentu i OSN (BratMUN). Doma vedie "krížové výsluchy" svojich dvoch detí a je niekedy veľmi príjemne zaskočená ich argumentačnými schopnosťami :-).

Martin Mojžiš

Martin Mojžiš (1962) je teoretický fyzik a vysokoškolský učiteľ teoretickej fyziky na FMFI UK v Bratislave. Je autorom štúdií z fyziky elementárnych častíc, metodických príručiek, založil a niekoľko rokov viedol korešpondenčný seminár z fyziky pre študentov stredných škôl. Zároveň je redaktorom časopisu .týždeň, kam pravidelne prispieva populárno-vedeckými článkami. Známym sa stal vďaka vystúpeniam v relácii Pod lampou.

na žlf 2009 v stredu 7.10.

Peter Ničík

(*1963) - projektový a PR manažér v kultúrnej a sociálnej oblasti, dramaturg Nadácie Polis, poslanec (2009), redaktor, supervízor, tvorca dokumentárneho filmu, básnik v knižke Odchádzam do seba (2008), vedúci odboru kultúry ŽSK (2007), koordinátor Fondu sociálneho rozvoja, výkonný riaditeľ OZ Za krajšiu Žilinu (2006), občiansky aktivista, autor zbierky Básne z krajiny Mirandor, (2005), koordinátor poradne pre obete násilia, tato Daniela, spoluautor grantového systému mesta Žilina, básnik v knižke Pes na mesiaci, spolutvorca projektu 100 farieb života Žiliny, spolutvorca Žilinského literárneho festivalu.....

Miloš Ondrušek

(*1979) – debutoval básnickou zbierkou Začiatok obdobia dažďov (Artis Omnis, 2005). Vedie žilinský literárny klub Silans. Publikoval v Dotykoch, Novom slove mladých, Literárnych krokoch, regionálnej tlači, rôznych zborníkoch a v Slovenskom rozhlase. Je víťazom viacerých celoslovenských literárnych súťaží: Gorazdov literárny Prešov, Literárny Zvolen, Wolkrova Polianka, Poetická Ľubovňa, O dúhovú lampu krajiny Zázračno.

Pero Le Kvet

Pero Le Kvet tvrdí, že prišiel na tento svet 8.8.1988 ako 23-ročný. Údajne sa narodil v hlave Petra Voleka len preto, aby mohol pestovať a šíriť patafyziku na tomto svete, ale aj na všetkých ostatných. Je spoluzakladateľom Spoločnosti pre Pestovanie a Šírenie Patafyziky na Slovensku a Iných Svetoch (SpPaŠ PnSaIS). Najmä jeho zásluhou uzreli svetlo sveta dnes už legendárne samizdatové patafyzické časopisy Bachor a Mozgomiškár, stojí aj za vznikom patafyzickej výtvarnej skupiny Deväťrýchlostný oblačný bicykel.

V rokoch 1988-1996 svoje poviedky, básne, eseje, patafyzické texty, kresby a koláže publikoval najmä v Dotykoch, Kultúrnom živote, FragmenteK, Profile súčasného výtvarného umenia a Sme na nedeľu. Počas existencie rádia Ragtime pripravoval a moderoval patafyzické relácie Mozgomiškáreň, Reprílium a Kotol pestrosti. Od roku 1992 je stálym spolupracovníkom pražského patafyzického časopisu Clinamen.

 

Pavol Rankov

Narodil sa v roku 1964 v Poprade. Vyštudoval knihovníctvo a vedecké informácie, v súčasnosti vyučuje na Katedre knižnicnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Zbierky poviedok: S odstupom času (1995), My a oni/ Oni a my (2001), V tesnej blízkosti (2004). Román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) bol nominovaný na cenu Anasoft litera za najlepšiu prózu. Jeho knihy boli preložené do maďarčiny, bulharčiny a arabčiny.

Juraj Šebesta

Juraj Šebesta (1964, Bratislava) je prozaik, prekladateľ a divadelný vedec. Venuje sa divadelnej a kultúrnej publicistike, prekladom hier z angličtiny, ako aj vlastnej literárnej tvorbe. Vydal preklady hier Sama Sheparda, Davida Mameta a sériu anglických prekladov slovenských hier Contemporary Slovak Drama 1 – 5. Slovenský rozhlas realizoval jeho hru Kuleha. Získal cenu poroty súťaže Poviedka 1996 za prózu Čakanie na zázrak.

Ján Sikora

Muzikant, gitarista a spevák, člen viacerých hudobných zoskupení, najznámejším z nich bola v dobe totality zakázaná legendárna žilinská rocková kapela Par Avion, ktorej kultové pesničky vyšli v roku 2002 na CD Mariáš.

Rudo Sikora

Výtvarník, maliar a pedagóg Prof. Rudolf Sikora sa narodil v Žiline v roku 1946. Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Je kľúčový predstaviteľ slovenského konceptualizmu. Učil na VŠVU v Bratislave i v Prahe, učí na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Rudo Sikora je členom viacerých odborných a výberových komisií na Slovensku i v Čechách, členom Fotoklubu Q, tvorivej skupiny Syzýgia a voľného združenia Gerulata. Svojim dielom je zastúpený v mnohých významných štátnych galériách i v súkromných zbierkach. Je hlasom svedomia, občianskym aktivistom vystupujúcim za záchranu kultúrnych hodnôt, protagonistom myšlienok Nežnej revolúcie, ktorým ostal verný dodnes. V roku 1989 bol spoluzakladateľom hnutia Verejnosti proti násiliu. Po roku 1989 patrí k najčastejšie vystavujúcim slovenským autorom v Európe i v ostatnom svete.

Martin M. Šimečka

(1957, Bratislava). Spisovateľ a novinár. Totalitný režim prenasledoval jeho otca a následne aj jeho a znemožnil mu štúdium na vysokej škole, preto sa vyučil za potrubára a postupne pracoval ako ošetrovateľ, predavač, športový inštruktor, plavčík, kurič. Do roku 1989 publikoval v samizdate, neskôr bol šéfredaktorom vydavateľstva Archa, od roku 1997 viedol týždenník Domino-Fórum a v rokoch 1997 - 2006 pracoval v denníku SME, z toho sedem rokov ako šéfredaktor. Je autorom noviel (Džin a Záujem), súboru komentovaných listov jeho otca z väzenia (Světelná znamení) a knihy esejí (Hľadanie obáv). Od novembra 2006 do januára 2009 bol šéfredaktorom politicko-kultúrneho týždenníka Respekt, ktorý vychádza v Prahe, dnes je jeho editorom.

Martin M. Šimečka na ŽLF: v utorok 5.10.2010 o 16.00 hod v Nadácii POLIS v programe "Odkrývanie slov a obrazov s Ivanom Klímom a Martinom Šimečkom"